Leech Cover är prisvärda polariserade och skyddande solglasögon. De passar alla aktiviteter vid och på vattnet och kan också användas ovanpå vanliga glasögon! Glasögonen har 100 % polarisering och 100 % UV400-skydd. Leech har ända sedan grundandet satsat på högklassiga polariserade linser. Med Leech-linser urskiljer du färger bättre. Ögonen tröttnar inte när du fiskar eller annars är vid vattnet. Leech vet vad du behöver när det gäller polariserade linser. Leech Cover-solglasögonen ger ett effektivt UV-skydd och skyddar också mot reflexer. Linstekniken förbättrar konstraster och hjälper dig urskilja exempelvis fiskar och andra objekt i vattnet. Dessa glasögon har Premium Sight-linser. Premium Sight-linserna är tillverkade med en värmeformningsteknik som resulterar i linser av toppkvalitet, såväl kvalitetsmässigt som tekniskt, med utmärkt polariseringseffekt och ypperliga optiska egenskaper. Tack vare sin låga densitet är Premium Sight-linserna extra lätta och bekväma att använda. Premium Sight-linserna är tillverkade i hållbart och ultralätt TAC-material. Gråa linser passar bra när det är soligt eftersom de minskar ljusstyrkan utan att förvränga färgerna, vilket många andra linser gör. Dessutom blir ögonen mindre ansträngda. Om man fiskar i floder där botten är grå bör man välja gråa glasögon.
Montauk är ett par heltäckande solglasögon som håller den hårda solen borta, tillsammans med en robust sportig design som påminner om Costa Ricas sportfiske arv. Dessa solglasögon har "medium fit" passform och dom är väl ventilerande för att minimera imma på linsen. Självklart är glasögonen UV skyddande och är polariserade. Linsen är gråfärgad och den yttre linsen har en film med riktigt snygg blå spegel. Vill du ha de bästa solglasögonen på marknaden för sportfiske? Köp då ett par från Costa Del Mar! Används av fiskeguider världen över.
Milo är ett par polariserade solglasögon i en modern design. Lite rakare i sin form och kommer med 14 mm läsruta. Bågen är av Grilamid (TR90) som tål det mesta. Sunread använder alltid Polykarbonat lins och denna har 1,8 mm tjocklek som ger extra säkerhet. Filter 3 mörkhetsgrad och rökfärgad lins.
Moonstone från välkända Leech är ett par fiskeglasögon designade till den som söker efter bra funktion för en billigare peng. Med en sportig båge med gummidetaljer i skalmarna sitter dem riktigt bra och skönt på ansiktet. Med Premium Sight linsen får du här hög kvalité på polarisering och eftersom linserna är väldigt lätta så blir dessa solglasögon väldigt lätta. Skönt för dem som har på sig glasögonen under en hel dag. Gråa linser passar bra när det är soligt eftersom de minskar ljusstyrkan utan att förvränga färgerna, vilket många andra linser gör. Dessutom blir ögonen mindre ansträngda. Om man fiskar i floder där botten är grå bör man välja gråa glasögon.
299,00 kr279,00 kr
Kakor (cookies) hjälper oss att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster accepterar du att vi behöver använda cookies.