Seal Zonker Strips från A.Jensen är ett naturligt hår med mycket ljus glans vilket är ganska unikt för denna typ av hår. Håren är färgade på naturlig grund, vilket är fläckigt silvervitt till grått. Detta ger de färgade versionerna en fläckig nyans, som är mycket snyggt. Hårlängden är 1-1,5 cm vilket gör detta material perfekt för zonker av lax- och havsöringsflugor och naturligtvis mindre varianter av zonker streamers. Varje förpackning levereras med ca 90cm.
Zonker Stripes Magnum är som det låter, extra breda strimlor av kaninskinn för fetare varianter av t ex Zonkers. Finns i en rad olika färger. Även hårets längd är över det normala. Bredden på strimlorna är ca: 0,6 cm, att jämföra med ca: 0,3 cm på vanliga stripes.
Hela kaninskinn för den som själv vill skära remsor för zonkers eller den som binder många zonker i en och samma färg. Kanin är dessutom en erkänt suverän dubbing. Man kan enkelt skapa sin egen "favoritblandning" av kanindubbing med hjälp av dessa hela skinn. Håret från kaninskinnet är dessutom mycket fina att använda som stjärt på t.ex nymfer och stora kläckare som imitationer av Ephemera Danica.
Olive Barred Rabbit Strips är kaninremsor av yppersta kvalitet som är tvåfärgade och försedda med svarta ränder för att ge en lite annorlunda effekt. Mycket användbara färger, både i naturfärger till större nymfer och simpor, men också i klarare färger för fräcka Zonkers för regnbågsfisket. 3mm breda remsor.
Lagernivå:
Från 59,00 kr
Kakor (cookies) hjälper oss att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster accepterar du att vi behöver använda cookies.